Áprilisban az előző hónap témája kapcsán egy részletesebb előadás hangzott el Mádi József tagtársunk részéről a panorámafotózás elméletéről és gyakorlatáról.
Az ilyen képek méretaránya legalább 3: 1 és általában több képből tevődik össze. Neve két görög szó összetételéből származik, az első ilyen jellegű festmény a 12. századból ismert Kínából. A 18. században a nagyméretű, gyakran ívben vagy teljes körben elhelyezett festményeket egy külön erre készült épületben (rotunda) helyeztek el, ezt egy angol festő, Robert Barker szabadalmaztatta. Magyarországon erre a mintára Feszty Árpád honfoglalásról szóló képe készült a 19. század végén, amit most Ópusztaszeren lehet megtekinteni. A fotózás feltalálása után egy jó darabig nem lehetett ilyen fényképet készíteni, mert nem állt rendelkezésre ilyen nagylátószögű objektív. Később külön géptípust is alkottak (pl. Horizon 202) az ilyen fotók létrehozására.
A több darabból összerakott panoráma fotók a digitális fotózás elterjedésével egyszerűsödtek le, mert akkor már rendelkezésre álltak azok a szoftverek, melyekkel az illesztéseket könnyen el lehetett végezni.
A mai telefonokban alap funkciók között szerepel, ahol már nem is kell különálló felvételeket készíteni, a végeredmény egy svenkelés után elkészül.
Speciális fajtái a gömbpanoráma és a nagyfelbontású, akár többszáz képből összeállított gigapanorámák.
A kivitelezésnél hasznos, ha állványt használunk, de nem kötelező. A beállításoknál érdemes manuális fókuszt és manuális expozíciót választani, hogy ne változzanak ezek az értékek a felvételezés egyes képei során. Olyan objektívet érdemes választani, aminek kicsi a torzítása, ebben általában az enyhe tele állásúak (50-80mm) a legjobbak. Ellenkező esetben nagyobb lesz az illesztési veszteség.
A nyers képekbők szoftverrel állítjuk elő a kész képet, mely telefonoknál alapban rendelkezésre áll. Külön szoftverekből nagy a választék, akár ingyenes, akár fizetős formában.
A második részben Füleki László mutatta be portugáliai utazásának képeit, ebből egy ízelítő:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése