2024. február 7., szerda

Amit a nyomtatásról tudni illik

 

Február 1-én a digitális képek fizikai nyomtatása került terítékre, melyet Füleki László foglalt össze.
Kiállítások esetén pontos feltételei vannak annak, hogy megfelelő minőségben tudjuk kinyomtatni képeinket. Fontos tisztában lenni a pixelméret, a felbontás, a szükséges fizikai méret közötti összefüggésekkel. Ezeket manuálisan, akár fejben is kiszámolhatjuk, de a szoftverek ebben is segítségünkre vannak.
A megjelenítésben fontos szerepe lehet az előkészítő monitor kalibráltságának és tudnunk kell, hogy milyen színtérben fogjuk átadni a nyomdának a képeket. A megjelenítést érdemes ellenőrizni a tényleges kinyomtatás előtt. A nyomat anyagának is jelentős esztétikai hatása lehet a képi élményre.
Számolnunk kell a képek mellé opcionálisan felkerülő kiegészítőkkel, így kerettel, felirattal. A falra történő installáláskor  döntenünk kell a keretes és a keret nélküli változat között. Az előbbi olcsóbb nyomatot eredményez, de meg kell oldani a keret beszerzését, esetleges paszpartu készítését és a rendelkezésre álló üveg tükröződéssel szembeni viselkedését. Az utóbbihoz valamilyen kasírozásra van szükség, ami többletköltséget jelent, ennek fejében nem vagyunk kötve a keret méretarányához.
Gondoljunk a megvilágítás módjára is és el kell döntenünk a sorrend, csoportosítás, a felrakás szintezési módszerét is. Szükség lesz bizonyos ismertető szövegekre is, amelyek tájékoztatják a nézőt a kiállítás tartalmáról és gondolati hátteréről (amennyiben ez lényeges). Ha ezt mások nem biztosítják, akkor a megnyitás körülményeiről (forgatókönyv, műsor, megnyitó, esetleg vendéglátás) is gondoskodni kell.

Az előadás második részében konkrét fényképeken lehetett ellenőrizni a felbontás és a fizikai méret jelentőségét és megszemlélni a különböző nem fényérzékeny papírtípusok hatását.



    


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése