2023. június 14., szerda

Emlékezés és busók

 

Június második csütörtökén két napirendi pontunk volt.

Elsőként az Emlékezés pályázat képeiből  az elemzések után a kiemelt fotókat választottuk ki. Ezek közül a beérkezett szavazatok alapján Füleki László: Kapocs című fotója kapta a Hónap képe címet.


Füleki László: Kapocs

További kiemeltek:

Nagy János: Idővonal

Füleki László: Házaspár

Ezek után Nagy János tartott élménybeszámolót  a mohácsi busójárás történetéről, lefolyásáról, kulisszatitkairól. A sorozat azért volt egyedi, mert nem csak a turisták által látható történéseket fotózta, hanem az előkészületeket is.
A busójárás a más népek hiedelemvilágában is megtalálható télbúcsúztató, tavaszköszöntő, oltalmazó, termékenységet varázsló ünnepek családjába tartozik. Éppúgy rokonságot mutat a riói és a velencei karnevállal, mint az afrikai népek szokásaival.

A mai busójárás a régi népszokás központjában, a Kóló téren kezdődik. A beöltözött busók, jankelék, maskarák itt gyülekeznek, itt találkoznak a Dunán csónakokkal átkelt busók az ágyús, az ördögkerekes, a szekeres, a kürtös, a teknős és más busó csoportokkal. A régi elöltöltős busóágyú dörejére a különböző csoportok a főutcán át bevonulnak a város főterére, ahol szabad farsangolás kezdődik. Ezt követően a Duna-parton és a környező utcákban iszonyú zajt keltve ünneplik a farsangot. Szürkületkor visszatérnek a főtérre és a meggyújtott óriási máglya körül táncolnak, dévajkodnak az emberekkel. 







Néhány kép ízelítőnek:

Családi busójárás

Erdei rémek

Poklade vége

Tavaszt hívó

Dunai átkelés

Egyszer volt, hol nem volt...




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése